15.7.2024 - 8:00

„Neste“ partnerystės Suomijoje ir Baltijos šalyse prisideda prie augančių tvarumo standartų renginiuose

Julija Matisonė, „Neste Lietuva“ direktorė
FOTO: SAULIUS ALIUKONIS | BENDROVĖS ARCHYVAS

Tvarumo tema renginių ir festivalių organizavimo kontekste įgyja vis svarbesnį vaidmenį, o organizatoriai aktyviai siekia atrasti aplinkai draugiškesnius sprendimus, kurie kartu padėtų efektyvinti ir didelių resursų reikalaujančius procesus. Bendrovė „Neste“ Suomijoje ir Baltijos šalyse bendradarbiauja su gausias žiūrovų minias pritraukiančiais renginiais ir taip siekia prisidėti kuriant naujus renginių tvarumo standartus.

Festivaliuose – kelionės dviračiais, iš atsinaujinančių žaliavų gaminami degalai

Tvarius sprendimus transporto sektoriui kurianti bendrovė „Neste“ vis plačiau įgyvendintą vieną pagrindinių savo pažadų – efektyviai mažinti į aplinką išmetamų CO2 emisijų kiekį. Jau antrus metus „Neste“ džiaugiasi sėkmingai užmegzta partneryste su Suomijos festivalių, koncertų ir kruizų organizatoriumi „Nelonen Media Live“, o šiais metais dar labiau išplėtė savo bendradarbiavimą ir Baltijos šalyse.

Pasak bendrovės „Neste Lietuva“ direktorės Julijos Matisonės, vienas svarbiausių žingsnių, kuriuos festivaliai gali žengti tvarumo link, yra iškastinio kuro mažinimas, o ilgalaikėje perspektyvoje – ir visiškas atsisakymas.

„Renginiams organizuoti reikia ypač daug energijos, o dyzeliniai generatoriai ir renginių metu naudojamos transporto priemonės viso renginių organizavimo ciklo metu tampa itin dideliais taršos šaltiniais. Iš atsinaujinančių žaliavų gaminamas dyzelinas „Neste MY Renewable Diesel“ – tai sprendimas, kuriuo padedame savo partneriams sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisiją“, – teigia ji. 

Tad partnerystės su renginių organizatoriais, kuriems svarbūs aplinkai draugiškesni sprendimai, anot Julijos Matisonės, mezgasi itin natūraliai, o veikti kartu su partneriais, su kuriais sutampa požiūris į poveikio aplinkai mažinimą, yra efektyviau, nei pavieniui.

„Latvijoje „Neste“ bendradarbiauja su populiariosios muzikos festivaliu „Positivus“ – šių metų renginyje dvi festivalio scenos bus varomos dyzelinu iš atsinaujinančių žaliavų „Neste MY Renewable Diesel“. Dar viena aplinkai draugiška iniciatyva – skatinimas festivalio lankytojus palikti automobilius namuose. Tiems, kurie nuspręs į renginį vykti dviračiais, šalia festivalio vietos bus įrengtas „Neste Mobility Point“ punktas, kuriame visi festivalio dalyviai galės saugiai pasistatyti dviračius“, – pasakoja J. Matisonė

Estijoje rengiamas „I Land Sound“ – tai pirmasis tarptautiniu mastu sertifikuotas tvarus festivalis Baltijos šalyse, gavęs „A Greener Festival: Highly Commended 2023“ ir „A Circular Festival“ sertifikatus. Festivaliui yra pasitelkiami trys generatoriai, kuriems naudojama energija gaminama 100 proc. atsinaujinančių išteklių, įskaitant „Neste MY Renewable Diesel“ dyzeliną. Jis, palyginti su iškastiniu dyzelinu be bio dalies, per visą degalų gyvavimo ciklą vidutiniškai 90 proc. sumažina šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisiją*.

Šių metų liepos mėnesį Suomijos miestuose Oulu ir Juveskiulėje vyksiantis muzikos festivalis „Suomipop Festivaalit“, kuriame dalyvaus žinomiausi šalies atlikėjai, taip pat kelia ambicingus CO2 emisijų mažinimo tikslus. 

„Bendradarbiavimas su liepos mėnesį vyksiančio „Suomipop Festivaalit“ festivalio organizatoriais „Nelonen Media Live“ padeda mažinti daugiau kaip 20 festivalių, įskaitant ir „Suomipop Festivaalit“, poveikį aplinkai. Praėjusiais metais 13 festivalių jau naudojo „Neste MY Renewable Diesel“ dyzeliną iš atsinaujinančių žaliavų, todėl šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą pavyko sumažinti 70 tonų. Šiais metais „Neste“ papildomai kviečia festivalių darbuotojus naudotis plačiu greitojo elektromobilių įkrovimo tinklu, taip skatindama tvarų judumą“, – dalijasi J. Matisonė.

Dainų šventės siekis – „Kad giria žaliuotų

Šiemet prie „Neste“ partnerių prisijungė ir Lietuvos renginių organizatoriai. Šimtmetį mininčios Dainų šventės organizatoriai kviečia į šūkį „Kad giria žaliuotų“ pažvelgti kaip į kvietimą susitelkti ir veikti, siekiant išsaugoti Lietuvos kultūrą ir gamtą. Veiksmų šio tikslo įgyvendinimui imtasi jau šį pavasarį, kai dešimtis tūkstančių Dainų šventės dalyvių vienijanti bendruomenė aktyviai dalyvavo miškasodžiuose, kurių metu bendruomenių susibūrimo vietose sodino medelius.
 
„Šimtmečio Dainų šventės organizatorių ir kūrėjų transportą degalais, gaminamais iš atsinaujinančių žaliavų, bendrovė „Neste Lietuva“ aprūpins viso pasiruošimo šventei laikotarpiu bei savaitę trunkančio renginio metu. Degalai bus naudojami ir elektros generatoriuose, kurie bus pasitelkiami jau Dainų šventės metu“, – sako J. Matisonė.
 
Be to, šiais metais vienas didžiausių kultūros renginių Lietuvoje visiškai atsisako vienkartinių buteliukų dalyvių maitinime. Visi dalyviai bus kviečiami atsivežti gertuves, o jas nemokamu geriamu vandeniu užpildyti padės „Vilniaus vandenys“. 
Julijos Matisonės teigimu, pagrindinė tarptautinės bendrovės bendradarbiavimo su įvairių Europos šalių renginių organizatoriais vertė – tai galimybė griauti mitą, jog visi renginiai yra taršūs.
 
„Pasitelkus tinkamas priemones, atrasti būdų, kurie renginių metu padėtų mažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijas, išties įmanoma. Vien pakeitus Dainų šventės transporte naudojamus degalus iš naftos į „Neste MY Renewable Diesel” dyzeliną,  ŠESD emisijų kiekis, išmetamas per visą degalų gyvavimo ciklą, sumažės apytiksliai 14 tonų. Tad džiaugiamės jau užmegztomis ir nuolat auginamomis partnerystėmis bei tikimės, kad partnerių ratas ilgainiui dar labiau plėsis ir stiprės”, – dalijasi „Neste Lietuva“ direktorė.

*) ŠESD kiekio sumažėjimas skiriasi priklausomai nuo konkretaus regiono teisės aktų, kuriuose numatyta skaičiavimų metodika (pvz., ES RED II 2018/2001/ES Europoje ir JAV Kalifornijos LCFS JAV), ir nuo žaliavų, naudojamų gaminant produktą kiekvienoje rinkoje, asortimento.